Úterý 18.02.2020
Pomazánka z tuňáka, slunečnicový chléb, zelenina, bílá káva
Mrkvová polévka s ovesnými vločkami
Buchtičky se šodó
voda, čaj s citrónem
Křehký plátek s Almette, hruška
Středa 19.02.2020
Tvarohová pomazánka s kapií, rohlík, ovoce
Rybí polévka s fritátovými nudlemi a zeleninou
Krůtí závitek, bramborová kaše
jogurtové mléko, voda, čaj
Ovocná přesnídávka
Čtvrtek 20.02.2020
Lámankový chléb s máslem, paprika, polníček, bílá káva
Hovězí vývar s písmenky
Čočka na kyselo, vařené vejce, okurka
tykvík, čaj ,voda
Pomazánka z májky, houska, ovoce
Pátek 21.02.2020
Koblížek, kakao
Kapustová polévka
Řezanka, špagety
Rohlík s pomazánkovým máslem, banán
24.02.2020

Devatero před nástupem do MŠ

1. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které už do školky chodí (mělo by tam ale chodit rádo, aby se vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků. Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat“, „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“ apod.

1. Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu z domu láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.

1. Veďte dítě k samostatnosti – v hygieně, oblékání, jídle. Dítě pak nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, kdo se neumí obléknout.

1. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest). Vyhněte se výhružkám typu „když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“.

1. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte narychlo a tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.

1. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšáčka, polštářek).

1. Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě, pokud den ve školce proběhne v pohodě, chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.

1. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy. Děti dokážou velmi rychle vycítit vaši nerozhodnost, obavy. Platí tu, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, kdo s tím má menší problém.

2. Dodržujte dohodnutý adaptační program vyhovující individuálním potřebám vašeho dítěte.